Co je to plovoucí podlaha?
Plovoucí podlaha je ta, která není pevně spojena s podkladní vrstvou a okolními konstrukcemi a tedy na podkladu jen tak leží, čili „plave“. Výhodou je jednoduchá pokládka a jednoduché rozebrání a opravy.
Ale také záleží na konkrétním druhu. Některé plovoucí podlahy mají díly vzájemně k sobě slepené, jiné se spojují na tzv. zámek („click-clack“), který je rozebíratelný. V praxi se možnost rozebrání značně liší, méně kvalitní podlahy rozložíte třeba jen jednou, potom začnou zámky praskat nebo se uvolňovat.
Mezi další nevýhody patří, že některé plovoucí podlahy mají vysoké hodnoty kročejového hluku a bývají na dotek dost studené, a to i v dobře vytopené místnosti a při podložení podlahy izolací. To však není dáno plovoucí podlahou jako takovou, ale spíše jejím konkrétním typem, tedy konstrukcí a materiálem.Tím se dostáváme k tomu nejpodstatnějšímu, čím se plovoucí podlahy navzájem od sebe odlišují.
Nejlevnější laminátové jsou studené, kluzké, hlučné, s omezenou životností. Cena této podlahy je vždy velmi lákavá a na omezenou dobu se dá použít – např. pronájem. Existují samozřejmě i kvalitnější laminátové podlahy s delší životností a lepší konstrukcí, cena je ale pak pochopitelně vyšší. I zde platí, že jakmile se laminát jednou naruší, nedá se prakticky opravit a musí se vyměnit.
U plovoucí podlahy si musíme dát pozor na vodu a kapaliny. Malá vlhkost neuškodí, ale převržený kýbl už je trochu problém. Jestliže podlaha nasákne vodu, může nabobtnat, zkroutit se a může dojít k porušení spojů. Mokrá podlaha by se tedy měla vytírat vždy suchým hadrem, nebo tzv. spray-mopem. Pokud máte obavy z poškození podlahy vlivem vlhkosti, pořiďte si vinylovou plovoucí podlahu. Tento materiál vlivem vlhkosti nenabobtná a bez problémů snáší vlhkost.
Když vybíráme plovoucí podlahu, nestačí hodnotit pouze vzhled. Důležité jsou také mechanické a izolační vlastnosti, musíme také zvolit vhodnou zátěžovou třídu. Samostatnou kapitolou je pokládka – i kvalitní podlaha může být špatným položením znehodnocena.